Güncel Ortopedi
Yayınlanma Tarihi : Ağustos 2016
Konu : Diz Osteoartriti

Gonartroz ile kilo ilişkisi nasıldır?

Gonartroz ile kilo ilişkisi nasıldır? Obezite gonartroz sebebi olabilir mi? Parantez bacak ve çarpık bacak gibi sorunların temelinde ne yatıyor.

Diz osteoartriti yani gonartroz, çoğunlukla dizin medial kompartmanında başlar. Kıkırdak incelmesi ile bacakta varus deformitesi oluşur. Varus geliştikçe vücut ağırlık merkezi daha da içeri kayarak medial yükü daha fazla artırır. Bu kısır döngü, eklemin zaman içinde tamamen bozulması ile sonuçlanır.

Dizde mekanik açıdan kabaca 2 kompartman vardır. Aşağıda gösterildiği gibi birisi medial (yani iç) diğeri ise lateral (yani dış) kompartmanlardır.

Diz Osteoartriti yani Gonartroz, çoğunlukla dizin medial kompartmanında başlar. Kıkırdağın incelmesi ile bacakta varus deformitesi oluşur. Varus geliştikçe vücut ağırlık merkezi daha da içeri kayarak medial yükü daha fazla artırır. Bu kısır döngü, eklemin zaman içinde tamamen bozulması ile sonuçlanır.

Obezite, sadece yağ dokumuzdaki artış ile olmaktadır. Bu yüzden aynı iskelet sistemi ve eklemlerimiz, aşırı kilolu kişilerde giderek daha fazla ağırlığı sürekli olarak taşımak zorunda kalır. Üstteki resimde çok şişman bir kişinin röntgen filmi görülmektedir. İskeletin maruz kaldığı yük ve yükün altında kalan diz eklemlerinde yukarıda bahsedilen eğilme bariz şekilde görülmektedir. Bu kişide, diz ekleminin kısa sürede bozulması kaçınılmazdır.

Aşağıdaki şekilde şematize edildiği üzere hastalık, dizin medial tarafındaki kıkırdağın incelmesi ile başlar. Kıkırdaktaki incelme nedeni ile diz aksı varus yönüne bozulur. Bu incelme devam ettikçe varus açısı da artar. Arttıkça medial kompartmandaki yük daha da artarak kıkırdağın üzerine daha fazla yük binmesine neden olur ve bir kısır döngüye dönüşür.

Aşırı kilolu hastalarda hastalığın daha fazla görülmesi ve daha hızlı seyretmesinin temel sebebi budur.

Bu makale 2784 kez okunmuştur.İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar...
Bacaktaki açı bozukluğu nasıl anlaşılır? Osteoartrit nedir? Gonartrozun evreleri nelerdir? Gonartroz tedavisinde yük azaltıcı diz ortezleri
© 2018 guncelortopedi.com >> Site içeriğinin tüm hakları saklıdır. Resimler ve içerik izinsiz kullanılamaz.
Bu Site Sağlık Profesyonelleri İçin Hazırlanmıştır.