Güncel Ortopedi
Yayınlanma Tarihi : Ağustos 2016
Konu : Diz Osteoartriti

Gonartroz Tedavisinde Yük Azaltıcı Diz Ortezleri

Gonartroz tedavisinde yük azaltıcı diz ortezleri nasıl etki eder? Osteoartrit için yük azaltıcı diz ortezlerinin avantajları nelerdir? Diz, artrit, gonartroz, varus, kıkırdak incelmesi, kireçlenme kavramları nelerdir?

İkinci ve üçüncü evredeki hastalar için “Osteoartrit İçin Yük Azaltıcı Diz Ortezleri” ameliyat dışı önemli bir tedavi seçeneğidir.

Son yıllarda giderek artan miktarlarda özellikle ABD’de konservatif tedavi kategorisinde giderek artan sıklıkta kullanılmaktadır. Bu kategorideki dizlikler ile yapılan çalışmalarda genellikle anlamlı derecede ağrı azalması bulunmaktadır. Hastalar ağrının azalması için diğer alternatifin geri dönüşümsüz bir cerrahi tedavi olduğunu bilirse çok kolay tercih etmektedirler. Hasta uyumu da zannedilenin aksine çok yüksek olmaktadır.

Bu tip diz breyslerinde temel amaç, dizin medialkompartmanındaki yükü azaltmaktır. Bu amaç için 2 mekanizma kullanılır.

1. Birinde tek bir menteşe vardır. Bu menteşe dış tarafa konulur. Dizliğin alt ve üst bandları alt ekstremite aksını bu menteşeye doğru “çekerek” düzeltir ve medialdeki yükü azaltır.

2. Diğer yöntemde 2 menteşe vardır. Ama aktif menteşe iç taraftaki olup ektremiteyi içeriden “iterek” düzeltir. Medialdeki yükü bu tarzda azaltır.

Yük Azaltıcı Dizlik

Avantajları:

  1. Ameliyat ile ilgili komplikasyonlar olmaz.
  2. Hastanın ağrısını ve ağrı kesici ilaç ihtiyacını azaltır. İlaca bağlı komplikasyonları engeller.
  3. Kıkırdak üzerindeki aşırı yükü azaltarak dejenerasyonu yavaşlatır. Hastanın günlük aktivitesini kısıtlaması gerekmez. Spor bile yapabilir.
  4. Varusa gidişi mekanik olarak engellediği için dördüncü evreye gidişi yavaşlatır. Dolayısı ile diz protezini geciktirir.
  5. Her durumda cerrahi bir uygulamadan daha ekonomiktir.
  6. Yüksek hasta tercihi ve uyumu vardır.

Bu grup dizlikler standart breyslere göre biraz daha pahalıdır. Ancak çok uzun süre kullanıma uygun dayanıklı ve özel materyallerden üretilmektedir.

Dizliğin uygun boyutta seçilmesi, doğru takılması ve açı düzeltme ayarlamasının uygun yapılması önemlidir. Dizliği aldığınız ortez uzmanı bu konuda size yardımcı olacaktır.

Dizliğin en az 15 ay kullanılması tavsiye edilmektedir. Gün içinde ayakta iş yapılacağı ve aktivitede bulunulacağı vakitlerde takılması gerekmektedir.

Evde otururken veya yatarken çıkarılır. Kısa süreli aktivitelerde de takılması gerekmez.

Eğer dizdeki dejenerasyon düzeyi henüz dördüncü evreye gelmemiş ise “Yük Azaltıcı Dizlik” ile tedavi olmayı denemekte büyük yarar bulunmaktadır.

Bu makale 3967 kez okunmuştur.İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar...
Diz osteoartriti yani gonartroz nedir? Osteoartrit nedir? Bacaktaki açı bozukluğu nasıl anlaşılır? Gonartroz tedavi seçenekleri nelerdir?
© 2018 guncelortopedi.com >> Site içeriğinin tüm hakları saklıdır. Resimler ve içerik izinsiz kullanılamaz.
Bu Site Sağlık Profesyonelleri İçin Hazırlanmıştır.